Co znaczy Agroturystyka

Agroturystyka pojawiła się w Polsce kilka lat temu. Utożsamiana jest z turystyką wiejską – nie jest to jednak to samo. Według J. Sikory „turystyka wiejska związana jest z pobytem w gospodarstwie wiejskim, dotyczy różnych form spędzania czasu wolego, usług turystycznych świadczonych w obrębie gospodarstwa rolnego.” Najważniejszą cechą jest środowisko a w nim zabudowa i krajobraz. Bazę noclegową tworzą: pensjonaty, hoteliki, prywatne domy letniskowe, pokoje gościnne, kempingi.

 

 

Agroturystyka jest formą turystyki wiejskiej związaną z rolnictwem. Gospodarstwo rolne stanowi bazę noclegową i główną atrakcję turystyczną dla potencjalnego agroturysty. Czynnikami, które skłaniają ludzi do wybierania, uczestnictwa we wczasach na wsi są:

– chęć spędzenia czasu w odmiennym niż dotychczas środowisku (np. osoby nie posiadające krewnych na wsi mają teraz możliwość pobytu właśnie tam);
– niski koszt wczasów w gospodarstwie rolnym;
– posiłki dla letników przygotowywane z produktów pochodzących z gospodarstwa właścicieli, są wolne od chemii (np. mleko prosto od krowy, chleb wiejski, miód z własnej pasieki, itp.);
– możliwość praktycznego poznania pracy w gospodarstwie rolnym (np. pomoc przy żniwach czy sianokosach, dojenie krów, karmienie inwentarza);
– czynny relaks (jazda konno, zbieranie jagód czy grzybów, kąpiel w rzece, itp.),
– zwiedzanie parków narodowych, krajobrazowych rezerwatów przyrody,
– korzystanie z ciszy, spokoju, walorów małego ruchu i przede wszystkim świeżego powietrza.

W gospodarstwach agroturystycznych proponuje się turystom spędzanie czasu w sposób niekonwencjonalny, specyficzną domową atmosferę, czas dla rodziny, świeże powietrze, wiejską ciszę, poprawę zdrowia i kondycji fizycznej, domową wiejską kuchnię i wspólne posiłki z gospodarzami, wspólną pracę, poznawanie metod produkcji żywności, naukę gotowania i pieczenia oraz wykonywania prac domowych i gospodarskich, bezpośredni kontakt z przyrodą, formę zarobku, bądź oszczędnych wakacji (pomagając rolnikom w pracach gospodarskich), uczestnictwo w wiejskich imprezach kulturalno-rozrywkowych, degustacje miejscowych produktów żywnościowych (np. mleka, serów, dżemów, miodu, soków, warzyw, owoców), naukę robienia przetworów i przygotowanie ich na zimę (korzystając z produktów, które oferuje gospodarstwo), ogniska, zbiór i suszenie ziół, zbieranie jagód, grzybów, łowienie ryb, polowania, robienie bukietów z suchych kwiatów, wędrówki piesze po ciekawych krajobrazowo terenach.

W miarę możliwości finansowych oraz w zależności od miejsca, w którym zlokalizowane jest gospodarstwo ofertę swoją może urozmaicać proponując turystom na przykład: sprzęt pływający, jazdę konno, bryczką, saniami, kuligi, place zabaw dla dzieci, brodziki, baseny, warsztaty artystyczne, naukę haftu, wykonywania kompozycji z korzeni, kwiatów i traw, rękodzieła, wczasy dla puszystych, wegetarian, naukę gry na gitarze, rowery, wędki, sprzęt do grillowania, stawy rybne, sale kominkowe, stoły do tenisa, bilard, różnorodne gry, boiska do gry w piłkę, organizację wycieczek krajoznawczych, imprez okolicznościowych.

Usługi noclegowe oferowane są gościnnych pokojach. Znajdują się one w tym samym budynku, w którym mieszkają właściciele gospodarstwa agroturystycznego. Agroturysta może też mieszkać w oddzielnym budynku, który znajduje się bezpośrednio przy gospodarstwie. Mogą to być również kempingi, pola namiotowe, itp.

Na rozwój ekonomiczno – społeczny agroturystyki mają wpływ m.in. takie cele jak:

– wzrost poziomu kulturalnego mieszkańców wsi,
– stworzenie możliwości atrakcyjnego wypoczynku,
– ochrona walorów turystycznych,
– źródło utrzymania i dochodów miejscowej ludności,
– aktywizacja miejscowego rynku pracy,
– rozbudowa i modernizacja gospodarstw rolnych,
– stymulacja rozwoju gospodarstw rolnych świadczących usługi turystyczne oraz miejscowej infrastruktury.

Korzyści z agroturystyki:

– dodatkowe źródło dochodu gospodarstw rolnych;
– promocja regionu;
– aktywizacja środowiska w kierunku rozwoju usług;
– poszerzanie horyzontów ludności wiejskiej, otwarcie na świat.

(turysta)