Zalew Solina

Solina jest miejscowością leżącą na południu Polski w województwie podkarpackim, powiecie leskim. Miejscowość ta najbardziej znana jest ze swoich walorów turystycznych, które są bardzo duże zważywszy na znajdujący się tutaj Zalew Soliński, nadający całej okolicy bardzo pięknego wyglądu.

 

 

Obecnie Solina każdego roku ściąga do siebie ogromne ilości ludzi, dzięki czemu mieszkańcy jej oraz sąsiednich wiosek mają możliwość zarabiania na swoje utrzymanie. Chcąc przyjechać na kilka dni do Soliny nie musimy się martwić o duże wydatki. Pokoje gościnne w Solinie cechują się bardzo przystępnymi cenami, zaczynającymi się już od 20 zł. Dlatego mamy możliwość długiego pobytu w tej miejscowości.

Solina liczy sobie 190 mieszkańców, do których zalicza się głównie pracowników elektrowni wodnej, czyli zapory, dzięki której sam zalew mógł powstać. Mieszkańcy Soliny oferują, ze względu na charakter całej okolicy, pensjonaty do wynajęcia, które dają możliwość przyjazdu dużej ilości turystów.

Widok z lotu „ptaka” na zalew Solina

Przed II wojną światową Solina położona była na dnie obecnego zbiornika wodnego, wskutek jego powstania została jednak przesunięta. Zalew Soliński jest pomysłem zasugerowanym już przed wojną w II Rzeczpospolitej, jednak prace nad nim zostały przerwane wraz z wybuchem II wojny św. Po wojnie kontynuowano budowę zalewu i w końcu go ukończono, a przy nim postawiono przynoszącą duże zyski elektrownię. Wioska została tym samym przeniesiona i do dziś znajduje się obok samej zapory.

Tym co najbardziej urzeka w tym miejscu jest fakt, że tutejsze tereny zielone należą do jednych z najpiękniejszych w Polsce. Natomiast atrakcje jakie są przygotowane dla gości, to oczywiście wizyta nad Zalewem Solińskim i żegluga, która w tym miejscu cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na małą ilość takich zbiorników wodnych na tym obszarze. Ponadto można urządzać sobie spacery po okolicznych szlakach turystycznych, biegnących pośród lasów i wzgórz, które da się porównać tylko do tych jakie wyobrażaliśmy sobie czytając książki podróżnicze bądź fantastyczne. Aby dobrze się bawić na wakacjach w Solinie powinniśmy mieć odpowiednie nastawienie, inaczej nic z wyjazdu nie wyjdzie.

 

Przystań Polańczyk-Zjawa

Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km2 i największą w Polsce pojemność (472 mln m3). Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową (ok. 166 km przy średnim stanie wody z lustrem na poziomie 420 m n.p.m.), z licznie występującymi zatoczkami – ujściami strumieni. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW.

Otoczenie Jeziora Solińskiego jest licznie odwiedzane przez turystów i wczasowiczów. Na jego brzegach powstało kilka ośrodków rekreacyjnych, a na zachodnim brzegu jeziora znajduje się znana miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk. Możliwość kąpieli istnieje na wyznaczonych kąpieliskach – w innych miejscach kąpiel jest niebezpieczna ze względu na niedostępne brzegi i liczne przeszkody podwodne. Na całym zbiorniku obowiązuje strefa ciszy (zakaz używania silników spalinowych, nie dotyczy Policji i WOPR).

 

 

Uprawiane jest żeglarstwo i windsurfing, jednak akwen nie należy do łatwych: jego szczególną cechą (w porównaniu z akwenami nizinnymi), spowodowaną rozczłonkowaniem tafli wody oraz wpływem wysokich brzegów, jest zmienność i nieprzewidywalność wiatrów. Większość nadających się do cumowania miejsc jest jednak błotnista (ze względu na wahania lustra wody) lub kamienista. Poza okolicami Polańczyka na jeziorze znajduje się tylko kilka dostępnych przystani o bardzo ograniczonej infrastrukturze. Zbiornik Soliński jest jednak dość popularny wśród żeglarzy i kajakarzy ze względu na walory krajobrazowe i mniej „skomercjalizowany” charakter niż np. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich.

W sezonie letnim po jeziorze kursują stateczki wycieczkowe.

 

Autor: Misiek i Miśka

Zdjęcia: Wikipedia